Všechno umím

Zajímavé inspirace a rady pro kutily

Bydlení Inspirace Novinky Ostatní Udělej si sám

Ručně vyrobené moderní dřevěné lehátko

Video z výroby lehátka, které jsem plánoval udělat už docela dlouho. Většinou mě zajímalo, jestli je můj nápad konstrukčně dostatečně pevný, aby unesl 100 kg dospělého člověka. Ukázalo se, že je, žádný problém! Začal jsem nakreslením rozvržení na dvě překližkové desky 25 mm. Na ně jsem připevnil kousky dřeva, které jsem vytvaroval tak, aby odpovídaly rozložení.

Budou sloužit jako forma, na které se bude tvarovat dřevo. Použil jsem 4 mm smrkové desky, které jsem ohobloval na 2-3 mm. Položil jsem prkna na formu a pomalu jedno po druhém zahříval pomocí vysokoteplotního ventilátoru, abych uvolnil napětí a změkčil dřevo, aby se dalo ohýbat kolem menšího oblouku. Desky se nechají vychladnout na pokojovou teplotu a poté se na každé nanese lepidlo. Jsou upnuty do formy a ponechány přes noc schnout.

Po vyjmutí z formy jsem lepené dřevo položil na rovný stůl a hobloval do tloušťky 11 cm. Vnitřní hrany jsou zaoblené s kulatým nástavcem. Na příčné lišty jsem použil zbylou 18mm překližku, kterou jsem nařezal do požadovaného tvaru pomocí cnc kuka robota. Každá lamela je obroušena a na každé jsou pomocí stolní vrtačky vyvrtány dva otvory o průměru 15 mm do hloubky 1 cm.

Do těchto otvorů později přijdou dřevěné zátky. Zbývající tloušťka se vyvrtá vrtákem 6 mm. Dvě nohy jsou slepeny pomocí tří lamel. Jedna noha je připevněna k zadnímu konci základny a druhá k přední části základny pomocí šroubů a lepidla. Po umístění prvních dvou horních lišt jsem k nim a nožičkám položil prkno. Deska slouží jako rovina pro polohování všech ostatních lamel. Po umístění všech lamel jsem otvory ucpal dřevěnými zátkami tak, aby vyčnívaly 2 mm. Po vysušení jsem dlátem odstranil veškeré přebytečné dřevo.

 

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *